Bezdech Senny

Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną człowieka, która reguluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego zaburzenia wpływają negatywnie na zdrowie, sprawność intelektualną oraz ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Dysfunkcje oddychania podczas nocnego odpoczynku mogą prowadzić do przewlekłego niedotlenienia organizmu oraz niebezpiecznych powikłań, w tym niewydolności serca oraz impotencji. Czym jest bezdech senny i jak go leczyć? O tym w artykule poniżej.

Według danych epidemiologicznych pochodzących z badań Winsconsin Sleep Cohort Study (WSCS) problem bezdechu sennego na świecie dotyczy ponad 4% mężczyzn i 2% kobiet. *

Bezdech senny – co to jest

Bezdech senny to schorzenie, w którym dochodzi do wstrzymania oddychania w trakcie snu. Objawia się występowaniem ponad 10-sekundowych przerw między kolejnymi oddechami. W ciągu każdej godziny snu, osoba cierpiąca na bezdech przestaje oddychać nawet do kilkunastu razy, co w efekcie znacznie zaburza dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do mózgu. Choć chory wielokrotnie w ciągu nocy zasypia i wybudza się ponownie, to większości tych epizodów nie pamięta.

Zaburzenia oddychania podczas snu dzieli się na obturacyjne oraz centralne. Pierwsze z nich powodują zwężenie górnych dróg oddechowych, co ogranicza lub uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza oraz właściwą wentylację płuc. W krwiobiegu gromadzi się nadmiar dwutlenku węgla, następuje pobudzenie ośrodka oddechowego centralnego układu nerwowego co skutkuje wybudzeniem. Pierwszemu skutecznemu wdechowi towarzyszy wtedy gwałtowne chrapnięcie. I to właśnie chrapanie jest jednym z charakterystycznych objawów występowania tego typu bezdechu. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda osoba chrapiąca cierpi na schorzenie.

Zaburzenia centralne natomiast występują, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe podczas snu zostaje całkowicie zatrzymany. Ten rodzaj dysfunkcji oddychania jest głównie konsekwencją niewydolności serca bądź przebytego udaru mózgu.

Jako, że większość wszystkich zaburzeń oddychania w czasie snu określa się mianem zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, w dalszej części artykułu skupiono się wyłącznie na tym rodzaju schorzenia.

Bezdech senny – czynniki ryzyka

Osoby cierpiące na bezdech w trakcie snu to zarówno kobiety, jak i mężczyźni, często borykający się z otyłością. Istotną rolę w powstawaniu schorzenia odgrywają predyspozycje genetyczne oraz nieprawidłowości anatomiczne górnych dróg oddechowych. Można do nich zaliczyć: przerośnięte migdałki podniebienne, duży język, długi języczek, polipy nosa, nieprawidłową budowę żuchwy, przerost małżowin nosowych czy skrzywioną przegrodę nosową.

W przypadku kobiet, schorzenie może występować w okresie po przejściu menopauzy. Sprzyja mu także, uzależnienie od używek – palenie papierosów, które powoduje przewlekły stan zapalny w drogach oddechowych oraz picie alkoholu, szczególnie przed położeniem się spać.

Bezdech senny – objawy

Pierwszym symptomem skłaniającym do konsultacji z lekarzem jest głośne i nieregularne chrapanie. Często osoby z tą przypadłością  nie zdają sobie sprawy, że podłożem problemu może być OBS (obturacyjny bezdech senny). Chorzy zazwyczaj śpią niespokojnie, wiercą się w łóżku, gwałtownie się wybudzają i wciągają powietrze ustami. Nierzadko skarżą się na bóle głowy, nadmierną potliwość, suchość jamy ustnej, czy potrzebę częstego oddawania moczu w nocy. Wskutek fragmentacji snu dochodzi do spadku koncentracji, zaburzeń pamięci, nadmiernej senności i zasypiania w ciągu dnia, uczucia irytacji, rozdrażnienia, pierwszych objawów depresji. Diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą schorzenie można wykonać między innymi  w Wynajmed, przy ulicy Grabiszyńskiej 251D we Wrocławiu.

Objawy bezdechy sennego

Bezdech senny jest więc bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Mowa tu nie tylko o zagrożeniach wynikających z zakłóceń snu, lecz także o bardzo groźnych skutkach niedotlenienia organizmu. Następstwem nieleczonej choroby mogą być bowiem: prowadzące do zawału zaburzenia rytmu serca, migreny, dysfunkcje seksualne u mężczyzn, nadciśnienie tętnicze, czy udar mózgu.

Terapia i Diagnoza

Więcej na temat  Diagnozy oraz Terapii w przypadku Bezdechu sennego dowiedzą się państwo pod linkami poniżej

DIAGNOZA

Konsultacje oraz specjalistyczny sprzęt pozwalają nam zdiagnozować zaistniały problem. Dzięki temu otrzymają Państwo rozpoznanie choroby, które następnie można skonsultować z lekarzem.

TERAPIA

Diagnoza pozwala lekarzowi dobrać odpowiednią terapię, która monitorowana i konsultowana daje Państwu możliwość na stopniowe zwalczanie zaistniałej choroby.

WYPOSAŻENIE

Jednym z elementów planowania terapii jest dobór odpowiedniego sprzętu, który jest niezbędny w trakcie leczenia. Oferujemy Państwu również pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

WYKONAJ BEZPŁATNY TEST ZABURZEŃ SNU

Skala senności Epworth jest miarą stosowaną w ocenie zaburzeń snu, między innymi w diagnostyce zespołu bezdechu śródsennego. Kwestionariusz samooceny, polegający na określeniu przez badanego (w skali 0 - 3) prawdopodobieństwo zaśnięcia w 8 sytuacjach życia codziennego. Ten krótki test w szybki sposób pozwala zrozumieć wymiar problemu oraz określa potrzebę dalszej diagnostyki.